3.07.2019

Zakończenie projektu Erasmus+ "Edukacja przyszłości, przyszłość w edukacji"




"Edukacja przyszłości, przyszłość w edukacji" (Education for future and future in educationto projekt Erasmus+ (sektor Edukacja szkolna), który był realizowany w Niepublicznej Szkole Podstawowej AURUS w Warszawie przez zespół nauczycieli języków obcych (angielskiego oraz niemieckiego) w okresie od czerwca 2017 do maja 2019 roku. 

W ramach projektu nauczyciele wzięli udział w pięciu zagranicznych szkoleniach metodycznych (tzw. mobilnościach): na Malcie i w Londynie (lipiec 2017 r.), w Ratyzbonie (sierpień 2017 r.) oraz w Brighton (lipiec/sierpień 2018 r. oraz kwiecień 2019 r.). Oprócz zagranicznych kursów i rozwoju umiejętności językowych oraz zawodowych w duchu uczenia się przez całe życie (life long learning), zespół projektowy opracował program nauczania jezyka angielskiego poprzez immersję oraz program nauczania przyrody oraz matematyki w języku angielskim z wykorzystaniem podejścia CLIL (zintegrowane nauczanie językowo-przedmiotowe).

W trakcie pracy nad zrealizowaniem założeń projektu nauczyciele regularnie spotykali się, jak również dzielili zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami z szerszym gronem nauczycieli zarówno w szkole AURUS, jak i poza nią. Były to różne nieformalne sposoby upowszechniania wiedzy (spotkania, rozmowy, korespondencja, wpisy na forach internetowych), a także bardziej formalne wydarzenia. W trakcie pracy nad projektem zaprosiliśmy więc nauczycieli na:
  • wizytę studyjną (luty 2018 r.) - odwiedzili nas nauczyciele angielskiego z województwa warmińsko-mazurskiego. Wizyta została zorganizowana we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, a w szczególności z Panią Elżbietą Szymborską. Relacja z wizyty w szkole AURUS została opsana przez dwie uczestniczki w 117. (1/2018) numerze kwartalnika  oświatowego "Kajet".
  • lekcje otwarte jezyka angielskiego (grudzień 2018 r.) - we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz doradczyniami metodycznymi m.st. Warszawy, Panią Ewą Rysińską oraz Panią Barbarą Czepik, nauczyciele jezyków obcych z innych szkół warszawskich mieli okazję obserwować dwie lekcje angielskiego (w tym jedną lekcję CLIL-ową).
  • Konferencję dla nauczycieli języków obcych (11 maja 2019 r.), podczas której podsumowaliśmy realizację naszego projektu, przekazaliśmy uczestnikom informacje o programie Erasmus+ oraz eTwinning, a także zaprosiliśmy nauczycieli na sześć warsztatów metodycznych o zróżnicowanej tematyce.
Poza tymi spotkaniami i wydarzeniami, rozpowszechnialiśmy wiedzę i dzieliliśmy się zdobytą wiedzą na niniejszym blogu :-) (który w lipcu 2019 r miał ponad dwa tysiące odsłon!), a także przygotowaliśmy publikację - "Katalog dobrych praktyk", w którym opublikowaliśmy 50+ pomysłów na ciekawe aktywności do wykorzystania podczas lekcji języków obcych. W tym celu w naszej książeczce opisy gier i zabaw zostały napisane w języku polskim. 



Dzięki realizacji projektu "Edukacja przyszłości, przyszłość w edukacji" wzmocniliśmy również kontakty międzynarodowe, ponieważ każdy nauczyciel z zespołu projektowego podtrzymuje kontakty z nauczycielami z Unii Europejskiej, które nawiązaliśmy podczas zagranicznych szkoleń. Między innymi dzięki tym kontaktom nasza placówka rozwija współpracę międzynarodową, również dzięki realizacji międzynarodowych projektów eTwinning. Zrealizowaliśmy ich w ostatnich dwóch latach kilka. Co ważne, nauczyciele innych przedmiotów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej AURUS regularnie szkolą się z eTwinningu, a także uczestniczą w internetowych kursach na platformie eTwinning. Takie działania pozwalają na szersze wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie nauczania, co również było jednym z celów naszego projektu Erasmus+. 



Projekt "Edukacja przyszłości, przyszłość w edukacji" dobiegł końca. Nie ukrywamy, że to były dwa lata cieżkiej pracy, ale - w opinii członków zespołu projektowego - zdobyte doświadczenia były warte włożonego wysiłku. Jesteśmy wszyscy, łacznie z Dyrekcją szkoły, zgodni, że warto pomyśleć o kolejnym projekcie. Bo tak właśnie z Erasmusem+ jest - realizacja jednego projektu prowadzi do myślenia o następnym.

Serdecznie zachęcamy wszystkich Czytelników nniejszego bloga do podejmowania wyzwań w ramach programu Erasmus+. Chętnie również podpowiemy i pomożemy Państwu, dlatego też zachęcamy do kontaktu przez adres e-mail Niepublicznej Szkoły Podstawowej AURUS w Warszawie



Do zobaczenia w kolejnych projektach Erasmus+ oraz eTwinning!!! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz do nas! :-)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.